Osoby chore na schizofrenię mają różne możliwości kształtowania sposobu leczenia i lepszego radzenia sobie w sytuacjach krytycznych. Świadomość, że możesz sobie pomóc, w pewnym stopniu pomaga radzić sobie z psychozą.
Niektóre osoby chore na schizofrenię nie czują się dostatecznie zaangażowane w decyzje dotyczące ich leczenia. Czasami mają inne wyobrażenia niż eksperci na temat tego, co jest dla nich ważne. Niektórzy chorzy mają poczucie, że są sami ze swoimi myślami i nie mogą z nikim otwarcie rozmawiać. Wiele osób odczuwa silną potrzebę uporządkowania swoich doświadczeń związanych z chorobą i znalezienia sposobów radzenia sobie z nimi.
Kolejnym powszechnym życzeniem jest konkretne wsparcie w życiu codziennym, aby móc lepiej radzić sobie ze skutkami choroby i prowadzić jak najbardziej samodzielne życie.
Jaka jest pomoc?
Osoby chore na schizofrenię i ich rodziny mogą się zwrócić do różnych miejsc:
Poradnie Zdrowia Psychicznego oferują poradę, wsparcie w życiu codziennym i pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Przychodnie/ Oddziały psychiatryczne połączone z klinikami: tam możesz otrzymać nie tylko diagnozę ale również zaproponują leczenie.
Gabinety psychoterapeutyczne lub/i psychologiczne, mogą oferować psychoterapię , jeżeli terapeuci posiadają dodatkowy tytuł „psychoterapeuty”.
Grupy samopomocy umożliwiają wymianę z innymi dotkniętymi osobami.
Telefoniczna poradnia oferuje anonimowe porady przez całą dobę i może także udzielić dalszej pomocy.
Dostępna jest także cała gama usług psychospołecznych. Takie wsparcie otrzymasz w naszej Fundacji RC fkr. Z ich pomocą uczysz się strategii pomagania sobie w codziennym życiu i radzenia sobie z chorobą. Otrzymasz również wsparcie w rozwiązywaniu problemów w rodzinie lub w pracy.
Schizofrenia może utrudniać zdobycie oparcia lub powrót do pracy. Różne porady oferują pomoc w problemach zawodowych.
Co możesz zrobić, jeśli odczuwasz objawy ostrej psychozy?
Ponieważ ostra psychoza może wystąpić z pewnym wyprzedzeniem, można zareagować na typowe sytuacje i objawy oraz podjąć środki zaradcze. Ostre psychozy często występują, gdy ludzie znajdują się pod silnym stresem, na przykład w okresie poważnych zmian w życiu. Mogą im sprzyjać szczególnie silne uczucia, takie jak silny strach . Zły sen może prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko.
Dlatego sensowne może być zbadanie możliwych czynników wpływających: Gdzie obecnie doświadczam szczególnego stresu? Jak mogę to zmniejszyć? Co mnie przeraża? Co może pomóc mi lepiej spać? Które hobby jest dla mnie dobre? Czy obecnie popadam w konflikty z innymi ludźmi? Jak mogę to rozwiązać? Czy mogę skontaktować się z przyjaciółmi i rodziną i powiedzieć im o moich problemach? A może powinienem zwrócić się do profesjonalistów lub grupy samopomocy?
Inne sposoby reagowania na objawy ostrej psychozy obejmują:
Idź do psychoterapeuty : Jeśli korzystasz z leczenia psychoterapeutycznego, są to ważne kontakty, które pomogą Ci wyjaśnić, jakie kroki mają sens.
Idź do lekarza : Najlepiej udaj się do kogoś, kto leczy Cię od dawna, zna Twoją sytuację i z którym masz dobry kontakt. Można wtedy porozmawiać z nim, czy ma sens przyjmowanie leków i czy wskazany jest pobyt w szpitalu.
Skorzystaj z usług pomocy w sytuacjach kryzysowych psychospołecznych : takie usługi są dostępne i mogą pomóc w przypadku ostrych problemów.
Zastosuj wyuczone strategie, aby złagodzić objawy : programy psychoterapeutyczne lub szkoleniowe uczą pewnych technik wspomagających, które mogą pomóc w ograniczeniu objawów.
Jeśli masz objawy ostrej psychozy, możesz zgłosić się do dowolnej specjalistycznej poradni psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. Również i my możemy Tobie pomóc.
Co jeszcze może pomóc w życiu codziennym?
Problemy choroby nie ograniczają się do ostrych faz psychotycznych. Wiele osób odczuwa konsekwencje, nawet jeśli obecnie nie cierpią na ostrą psychozę. Na przykład jesteś bardzo ospały i masz problemy z koncentracją i pamięcią. Niektórzy wycofują się z życia społecznego, mają problemy z zdobyciem oparcia w karierze i radzeniem sobie z codziennym życiem bez pomocy z zewnątrz. Wtedy bardzo różne rzeczy mogą pomóc:
być aktywnym
znajdź hobby
sport i ćwiczenia
ćwiczenia relaksacyjne
zaangażuj się w grupę, na przykład w chór lub klub sportowy, albo zapisz się do naszego Klubu Wsparcia
jasno ustrukturyzuj życie codzienne
czytaj
zajmuj się kwestiami religijnymi lub filozoficznymi
zaangażuj się zawodowo
wolontariusz
Badania wskazują, że na przykład sport i ćwiczenia mogą złagodzić objawy i poprawić jakość życia.
Wiele osób podkreśla, że ważne jest dla nich kształtowanie obrazu siebie niezależnie od choroby: nie chcą być postrzegani jako schizofrenicy, ale tak samo różnorodni jak inni ludzie. Empatia i troska innych są postrzegane jako szczególnie cenne – podobnie jak partnerzy do rozmów i osoby, którym ufasz, z którymi czujesz się komfortowo i z którymi możesz wymieniać poglądy. Oprócz rodziny, przyjaciół i znajomych mogą to być inne osoby dotknięte chorobą lub specjaliści w zakresie pracy socjalnej lub psychoterapii. Odnalezienie sensu życia pomimo choroby i poczucie, że można sobie pomóc, jest ważnym wsparciem w radzeniu sobie z chorobą.
Czy powinieneś opowiadać innym o swojej chorobie?
To może być trudna decyzja, którą każdy musi podjąć sam. Na przykład wiele osób chorych na schizofrenię zadaje sobie pytanie, czy powinny powiedzieć o tym swoim kolegom. Otwarte radzenie sobie z chorobą może mieć tę zaletę, że inni ludzie będą mogli lepiej zrozumieć swoją sytuację i dostosować się do niej.
Z drugiej strony możesz spotkać się z uprzedzeniami i ryzykować zaszufladkowaniem. Przed podjęciem takiej decyzji pomocna może być na przykład rozmowa z innymi osobami dotkniętymi tą chorobą lub specjalistami psychoterapeutami. Jeśli potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji, możesz się zgłosić do nas, pomożemy Tobie w rozmowach np. z rodziną albo z przełożonym.
コメント