top of page

Sam(o) Po-moc w schizofrenii

Osoby chore na schizofrenię mają różne możliwości kształtowania sposobu leczenia i lepszego radzenia sobie w sytuacjach krytycznych. Świadomość, że możesz sobie pomóc, w pewnym stopniu pomaga radzić sobie z psychozą.


Niektóre osoby chore na schizofrenię nie czują się dostatecznie zaangażowane w decyzje dotyczące ich leczenia. Czasami mają inne wyobrażenia niż eksperci na temat tego, co jest dla nich ważne. Niektórzy chorzy mają poczucie, że są sami ze swoimi myślami i nie mogą z nikim otwarcie rozmawiać. Wiele osób odczuwa silną potrzebę uporządkowania swoich doświadczeń związanych z chorobą i znalezienia sposobów radzenia sobie z nimi.

Kolejnym powszechnym życzeniem jest konkretne wsparcie w życiu codziennym, aby móc lepiej radzić sobie ze skutkami choroby i prowadzić jak najbardziej samodzielne życie.


Jaka jest pomoc?


Osoby chore na schizofrenię i ich rodziny mogą się zwrócić do różnych miejsc:

 • Poradnie Zdrowia Psychicznego oferują poradę, wsparcie w życiu codziennym i pomoc w sytuacjach kryzysowych.

 • Przychodnie/ Oddziały psychiatryczne połączone z klinikami: tam możesz otrzymać nie tylko diagnozę ale również zaproponują leczenie.

 • Gabinety psychoterapeutyczne lub/i psychologiczne, mogą oferować psychoterapię , jeżeli terapeuci posiadają dodatkowy tytuł „psychoterapeuty”.

 • Grupy samopomocy umożliwiają wymianę z innymi dotkniętymi osobami.

 • Telefoniczna poradnia oferuje anonimowe porady przez całą dobę i może także udzielić dalszej pomocy.

Dostępna jest także cała gama usług psychospołecznych. Takie wsparcie otrzymasz w naszej Fundacji RC fkr. Z ich pomocą uczysz się strategii pomagania sobie w codziennym życiu i radzenia sobie z chorobą. Otrzymasz również wsparcie w rozwiązywaniu problemów w rodzinie lub w pracy.

Schizofrenia może utrudniać zdobycie oparcia lub powrót do pracy. Różne porady oferują pomoc w problemach zawodowych.


Co możesz zrobić, jeśli odczuwasz objawy ostrej psychozy?


Ponieważ ostra psychoza może wystąpić z pewnym wyprzedzeniem, można zareagować na typowe sytuacje i objawy oraz podjąć środki zaradcze. Ostre psychozy często występują, gdy ludzie znajdują się pod silnym stresem, na przykład w okresie poważnych zmian w życiu. Mogą im sprzyjać szczególnie silne uczucia, takie jak silny strach . Zły sen może prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko.

Dlatego sensowne może być zbadanie możliwych czynników wpływających: Gdzie obecnie doświadczam szczególnego stresu? Jak mogę to zmniejszyć? Co mnie przeraża? Co może pomóc mi lepiej spać? Które hobby jest dla mnie dobre? Czy obecnie popadam w konflikty z innymi ludźmi? Jak mogę to rozwiązać? Czy mogę skontaktować się z przyjaciółmi i rodziną i powiedzieć im o moich problemach? A może powinienem zwrócić się do profesjonalistów lub grupy samopomocy?

Inne sposoby reagowania na objawy ostrej psychozy obejmują:

 • Idź do psychoterapeuty : Jeśli korzystasz z leczenia psychoterapeutycznego, są to ważne kontakty, które pomogą Ci wyjaśnić, jakie kroki mają sens.

 • Idź do lekarza : Najlepiej udaj się do kogoś, kto leczy Cię od dawna, zna Twoją sytuację i z którym masz dobry kontakt. Można wtedy porozmawiać z nim, czy ma sens przyjmowanie leków i czy wskazany jest pobyt w szpitalu.

 • Skorzystaj z usług pomocy w sytuacjach kryzysowych psychospołecznych : takie usługi są dostępne i mogą pomóc w przypadku ostrych problemów.

 • Zastosuj wyuczone strategie, aby złagodzić objawy : programy psychoterapeutyczne lub szkoleniowe uczą pewnych technik wspomagających, które mogą pomóc w ograniczeniu objawów.

Jeśli masz objawy ostrej psychozy, możesz zgłosić się do dowolnej specjalistycznej poradni psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. Również i my możemy Tobie pomóc.


Co jeszcze może pomóc w życiu codziennym?


Problemy choroby nie ograniczają się do ostrych faz psychotycznych. Wiele osób odczuwa konsekwencje, nawet jeśli obecnie nie cierpią na ostrą psychozę. Na przykład jesteś bardzo ospały i masz problemy z koncentracją i pamięcią. Niektórzy wycofują się z życia społecznego, mają problemy z zdobyciem oparcia w karierze i radzeniem sobie z codziennym życiem bez pomocy z zewnątrz. Wtedy bardzo różne rzeczy mogą pomóc:

 • być aktywnym

 • znajdź hobby

 • sport i ćwiczenia

 • ćwiczenia relaksacyjne

 • zaangażuj się w grupę, na przykład w chór lub klub sportowy, albo zapisz się do naszego Klubu Wsparcia

 • jasno ustrukturyzuj życie codzienne

 • czytaj

 • zajmuj się kwestiami religijnymi lub filozoficznymi

 • zaangażuj się zawodowo

 • wolontariusz

Badania wskazują, że na przykład sport i ćwiczenia mogą złagodzić objawy i poprawić jakość życia.

Wiele osób podkreśla, że ​​ważne jest dla nich kształtowanie obrazu siebie niezależnie od choroby: nie chcą być postrzegani jako schizofrenicy, ale tak samo różnorodni jak inni ludzie. Empatia i troska innych są postrzegane jako szczególnie cenne – podobnie jak partnerzy do rozmów i osoby, którym ufasz, z którymi czujesz się komfortowo i z którymi możesz wymieniać poglądy. Oprócz rodziny, przyjaciół i znajomych mogą to być inne osoby dotknięte chorobą lub specjaliści w zakresie pracy socjalnej lub psychoterapii. Odnalezienie sensu życia pomimo choroby i poczucie, że można sobie pomóc, jest ważnym wsparciem w radzeniu sobie z chorobą.


Czy powinieneś opowiadać innym o swojej chorobie?


To może być trudna decyzja, którą każdy musi podjąć sam. Na przykład wiele osób chorych na schizofrenię zadaje sobie pytanie, czy powinny powiedzieć o tym swoim kolegom. Otwarte radzenie sobie z chorobą może mieć tę zaletę, że inni ludzie będą mogli lepiej zrozumieć swoją sytuację i dostosować się do niej.

Z drugiej strony możesz spotkać się z uprzedzeniami i ryzykować zaszufladkowaniem. Przed podjęciem takiej decyzji pomocna może być na przykład rozmowa z innymi osobami dotkniętymi tą chorobą lub specjalistami psychoterapeutami. Jeśli potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji, możesz się zgłosić do nas, pomożemy Tobie w rozmowach np. z rodziną albo z przełożonym.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


​Zadzwoń:
tel. 795-456-653

bottom of page