top of page

Narcyzm depresyjny: co to jest i jakie są znaki ostrzegawcze

Narcyzm depresyjny to szczególna forma narcyzmu charakteryzująca się połączeniem objawów depresyjnych i narcystycznych cech osobowości. Warto wiedzieć, co to dokładnie kryje się za tą nazwą, jakie są objawy i jak się je leczy.

 

Co oznacza narcyzm depresyjny?


Narcyzm depresyjny to zaburzenie psychiczne, w którym narcystyczne cechy osobowości mieszają się z objawami depresyjnymi. Osoby narcystyczne mają zazwyczaj zawyżoną samoocenę i silną potrzebę podziwu. Objawy depresyjne, takie jak smutek, beznadziejność i utrata zainteresowań, mogą towarzyszyć depresyjnemu narcyzmowi.


Jak objawia się narcyzm depresyjny?


Narcyzm depresyjny może objawiać się na różne sposoby. Osoby dotknięte tą chorobą mogą reagować niezwykle wrażliwie na krytykę, ale jednocześnie cierpieć z powodu silnego zwątpienia w siebie i negatywnego postrzegania siebie. Mogą czuć się osamotnieni, jednocześnie odczuwając potrzebę podziwu i uznania.


Jak leczy się narcyzm depresyjny?


Leczenie narcyzmu depresyjnego może być złożone, ponieważ należy zająć się zarówno objawami depresyjnymi, jak i narcystycznymi cechami osobowości. Psychoterapia, zwłaszcza połączenie terapii poznawczo-behawioralnej i terapii psychodynamicznej, może pomóc poprawić samoświadomość i problemy w relacjach.


Kiedy narcyz wpada w depresję?


Narcyza uważa się za osobę przygnębioną, jeśli oprócz cech narcystycznych cierpi również na takie objawy, jak uporczywy smutek, beznadziejność i brak zainteresowania. Istnieją więc zarówno objawy narcystyczne, jak i depresyjne.


Jaki jest słaby punkt narcyza?


Słabość narcyza często wynika z jego kruchego poczucia własnej wartości. Chociaż na zewnątrz narcyzi wydają się pewni siebie i lepsi, mogą być bardzo wrażliwi na krytykę i odrzucenie. Ich rozdęte ego często służy do maskowania wewnętrznej niepewności.


Czy jest to zaburzenie psychicznie?


W skrajnych przypadkach cechy narcystyczne mogą prowadzić do problemów w relacjach międzyludzkich i mogą być powiązane z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe. W takich przypadkach można mówić o narcyzmie depresyjnym.
11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


​Zadzwoń:
tel. 795-456-653

bottom of page