top of page

DEPRESJA U DZIECI W SKRÓCIE- co jeszcze rodzic powinien wiedzieć

Depresja u dzieci w skrócie


Osoby cierpiące na depresję odczuwają depresję przez dłuższy czas. Nie tylko dorośli mogą cierpieć na to zaburzenie nastroju. Dzieci mogą również cierpieć na depresję. O ile objawy u dorosłych jednoznacznie wskazują na depresję, o tyle diagnoza u dzieci jest znacznie trudniejsza, ponieważ objawy u młodych pacjentów nie są tak łatwe do zidentyfikowania i przypisania do depresji. Dlatego depresja u dzieci jest tak łatwo przeoczona. Depresja jest uważana za najczęstszą chorobę psychiczną dorosłych, dzieci i młodzieży i może wystąpić w każdym wieku, więc mogą na nią cierpieć nawet małe dzieci. Zaburzeniu depresyjnemu często towarzyszą inne choroby psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy ADHD. Jeśli rodzice zauważą u swoich dzieci objawy depresji, należy skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą, aby pomóc dziecku wyjść z ich sytuacji. Chociaż samobójstwo w dzieciństwie nadal jest rzadkością, jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w okresie dojrzewania. Dlatego w przypadku podejrzenia depresji u dzieci wymagane jest natychmiastowe działanie.


Rodzice powinien unikać takich zdań jak: „Rozchmurz się, będzie dobrze” lub „Weź się w garść”. Stwierdzenia te zwykle wywierają większą presję. Pamiętaj to nie jest wina dziecka, właśnie fakt, że nie może tego zrobić, jest właśnie jego chorobą.


Na co powinieneś zwrócić uwagę:


Zerowy nastrój to jedno. Ale jeśli dziecko jest ciągle zmęczone i przygnębione, apatycznie skubie jedzenie, nie może wieczorem zasnąć i boi się różnych rzeczy, powinniśmy potraktować to poważnie. Pamiętajmy, liczba dzieci z depresją znacznie wzrasta.


Co mogę zrobić?


Rodzice mogą zaoferować dziecku przestrzeń do rozmowy. Ważne jest, aby mieć dużo cierpliwości i skupić się na słuchaniu.


Rodzice mogą zapytać, czy dziecko czasami czuje się samotne lub nieszczęśliwe, czy często płyną mu łzy, czy niewiele rzeczy sprawia radość lub czy kiedykolwiek myślało o odebraniu sobie życia. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, rodzice zdecydowanie powinni skonsultować się z psychiatrą dziecięcym i młodzieżowym. Tylko profesjonaliści medyczni mogą dokonać faktycznego rozróżnienia między normalnym nastrojem a chorobą.


Generalnie z wizytą u lekarza nie należy zbyt długo zwlekać. Rodzice powinni być czujni, gdy pojawiają się myśli samobójcze, a jeśli tak, zaproponować zabranie nastolatka do psychiatry dziecięcego i młodzieżowego.


Często zdarza się też, że szczególnie młodzi ludzie nie chcą rozmawiać z rodzicami o swoich problemach. W takich przypadkach nie należy zbyt mocno naciskać na młodych ludzi,


Zawsze oferuj dziecku możliwość porozmawiania o jego trudnościach, wątpliwościach lub niepewności. Poświęć trochę czasu na słuchanie i nie szukaj kontrargumentów. Pomimo choroby staraj się zachować jak największą regularność codziennych zajęć.


Badanie krwi pomaga w diagnozie


Szczególnie u nastolatków diagnoza depresji nie była jak dotąd łatwa, ponieważ wahania nastroju są normalnym skutkiem ubocznym w rozwojowych latach dojrzewania. Ponieważ wcześniejsze rozpoznanie depresji zależało wyłącznie od wypowiedzi pacjentki i oceny lekarza, często dochodziło do błędnych diagnoz. Jedenaście biomarkerów znalezionych przez amerykańskich naukowców może teraz po raz pierwszy pomóc obiektywnie odróżnić depresję od ogólnych wahań nastroju i zaburzeń lękowych. Pięć z jedenastu markerów jest dziedzicznych, pozostałe sześć jest związanych z przewlekłym stresem. Jednak badania nadal wymagają pogłębienia. W końcu dostarcza dowodów, „że faktycznie można zdiagnozować depresję za pomocą krwi”, wyjaśnia kierownik badania Kathleen Pajer. Jeśli pierwsze wyniki uda się zweryfikować w większych badaniach, w przyszłości możliwe będzie znacznie więcej indywidualnych podejść terapeutycznych.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


​Zadzwoń:
tel. 795-456-653

bottom of page