top of page

4 oznaki wskazujące na zaburzenie lękowe

Każdy z nas się o coś martwi. Zawsze jest ku temu wystarczający powód, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości. Ale do kiedy martwienie się jest normalne, a kiedy mówimy o zaburzeniu lękowym?

Każdy ma lęki i to jest dobre. To uczucie spełnia biologicznie znaczący cel: lęk ma nas chronić przed niebezpieczeństwem, a nawet może być niezbędny do przetrwania. Jednak powyżej pewnego poziomu lęki mogą stać się przytłaczające. Ale do jakiego stopnia zamartwianie się jest normalne, a kiedy staje się patologicznym lękiem? Zwróć uwagę czy występują u Ciebie te oznaki:


1. Pochłaniacz czasu


Każdy, kto ma do czynienia z konkretnym problemem, może czasami nieproporcjonalnie myśleć o swoim lęku. Ale jeśli zauważysz, że regularnie spędzasz ponad połowę dnia myśląc o swoich lękach, jest to wyraźna czerwona flaga. Zwykle nie powinieneś spędzać tak dużo czasu na niespokojnych myślach i zmartwieniach - z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji krytycznych t.j. nagły wypadek, nagła śmierć bliskiej osoby, nagła choroba etc..


2. Złodziej jakości życia


Niektórzy z nas nie czują się dobrze w zatłoczonych miejscach, nie lubią jeździć windą lub unikają metra. Jeśli jednak wykracza to poza zwykłe uczucie dyskomfortu i ograniczasz codzienność z powodu swoich lęków, jest to oznaka zaburzenia lęku. Zwłaszcza jeśli izolujesz się i rezygnujesz z rzeczy, które lubisz robić np.: spotykania się z przyjaciółmi, realizowania hobby, wychodzenia z domu.


3. Wyzwalacz nastrojów depresyjnych


Oczywiście myśl o lęku nie czyni nas szczęśliwymi. Przeciwnie! Nic dziwnego, że zaburzenia lękowe mogą wywoływać nastroje depresyjne, a nawet prawdziwą depresję. Jeśli zauważysz, że Twoje samopoczucie się zmienia, być może nawet Twój związek czy praca są w związku z tym zagrożone, powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy np. psychoterapia albo wizyta u psychiatry.


4. Niewolnik konsumpcji


Każdy, kto nie może dłużej kontrolować swoich lęków w życiu codziennym ucieka się często do środków pośrednich, aby odciąć swoje myśli bo czuje się zagrożony. Na przykład  regularnie zagląda do kieliszka, zażywa narkotyki lub tabletki, które mogą prowadzić do uzależnienia.  To wszystko jest szkodliwe dla zdrowia i w żaden sposób nie rozwiązuje zaburzeń lękowych. W takim przypadku koniecznie zasięgnij profesjonalnej pomocy!


Pamiętaj, zaburzenie lękowe występuje, gdy reakcje lęku pojawiają się w właściwie nieszkodliwych sytuacjach. Lęk jest niewspółmierny do rzeczywistego zagrożenia. Osoby dotknięte tym zaburzeniem odczuwają lęk bardzo intensywnie, zarówno psychicznie, jak i fizycznie

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


​Zadzwoń:
tel. 795-456-653

bottom of page