Wycieczka do Biskupina

 

Wycieczka do Biskupina

 

26 września 2014 roku 21 Uczestników projektu „Inwestycja w przyszłość" wraz z 6 opiekunami wzięło udział w wyjeździe integracyjnym do Biskupina. Celem wyjazdu był wzrost poziomu umiejętności i kompetencji społecznych wśród uczestników projektu.
Biskupin to jedno z miast województwa kujawsko – pomorskiego, w powiecie żnińskim, na pojezierzu Gnieźnieńskim

Uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić Muzeum Archeologiczne.
Jak wyglądało życie codzienne i czym dawni ludzie się zajmowali, jak spędzali czas, jak urządzali swoje dawne mieszkania, co jedli, jak chodzili ubrani, jak zarabiali pieniądze. Dwugodzinny spacer po rekonstrukcjach osady w Biskupinie pozwolił beneficjentom na wyobrażenie sobie jak wyglądało życie w takiej osadzie. Podczas wycieczki była okazja, aby zobaczyć pracę kamieniarza, garncarza, mincerza, barda. Największą uwagę zwróciła praca garncarza ponieważ naczynia wyrabiane z gliny były lepione i gładzone kamieniem, a nie jak w dzisiejszych czasach na kole garncarskim.
- Wioska Neolityczna z Epoki Kamienia: rekonstrukcja obozowiska łowców mezolitycznych, czyli pochodzących ze środkowej epoki kamienia.
- Wystawa „Epoka pierwszych rolników".
- Oczko wodne, zwane od dawien dawna „źródełkiem".
- Osiedla Obronne Ludności Kultury Łużyckiej, zwane polskimi Pompejami.
- Wioska Wczesnopiastowska.
-Pawilon Muzealny gdzie można było obejrzeć stałą wystawę poświęconą badaniom wykopaliskowym w Biksupinie i okolicy pt. "Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim" .
- Kwatera Archeologii Doświadczalnej, gdzie zrekonstruowane są m.in piece, prowadzona jest również hodowla zwierząt.
- Obozowisko Łowców i Zbieraczy z Epoki Kamienia.

Po długim spacerze w Muzeum Archeologicznym Beneficjenci udaliśmy się na pyszny obiad.

W drodze powrotnej Uczestnicy projektu zatrzymali się w pobliskiej miejscowości Wenecja gdzie znajduje się Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej: 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.