9.3.2 RUS - Klub Samopomocy w 2016 roku

 


Klub Samopomocy w 2016 roku

W okresie grudniu 2016 roku w Klubie Samopomocy mieszczącym się w Toruniu przy ul. Matejki 38/3 prowadzonym przez RC fundację konsultingu i rehabilitację w ramach projektu „Rozwój usług społecznych w Gminie Miasta Toruń" odbyło się szereg działań.
Zajęcia w klubie odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 16:00, oprócz codziennych zajęć z terapeutą oraz animatorem uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w dodatkowych formach wsparcia:
1. spotkania edukacyjne:
a) spotkanie z dietetykiem: „Zasady zdrowego żywienia" (14.12.16r.).
Celem zajęć było zwiększenie świadomości żywieniowej i wskazanie sposobów zapobiegania chorobom poprzez zdrowy tryb życia i odżywiania.
b) spotkanie z doradcą zawodowym: „Edukacja zawodowa" (28.12.16r.).
Zajęcia miały na celu uświadomić uczestnikom ich mocne, słabe ale realne cechy charakteru. Ukazać ich własne umiejętności i doświadczenie. Podnieść samoocenę i własną wartość. Zaproponowane ćwiczenia i testy zainteresowań zawodowych odzwierciedliły beneficjentom ich możliwości i szanse w powrocie na rynek pracy.

2. spotkania informacyjne:
a) spotkanie ze stylistką „Zimowe spotkanie ze stylistką" (09.12.16r.).
Tematyka poruszana na spotkaniu obejmowała rodzaje sylwetek, co nosić a czego nie, tematyka Must Have, zostały wyjaśnione modowe pojęcia. Uczestnicy byli żywo zainteresowani poruszanych tematów spotkania, zadawali pytania, dopytywali. Ilość przepracowanych godzin: 5. W spotkaniu wzięło udział: 8 osób
b) spotkanie z toruńską dziennikarką, Panią Aleksandrą Ogielską (19 i 27.12.16r.).
Ze względów organizacyjnych spotkanie zostało podzielone na dwa dni. Pierwsze spotkanie– wizyta w studiu telewizyjnym. Poznanie specyfiki pracy dziennikarza, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia oświetlenia kamer, sprzętu telewizyjnego, pomieszczeń telewizyjnych m.in. reżyserkę. Drugie spotkanie odbyło się w Klubie. Uczestnicy zapoznali się z budową kamery telewizyjnej oraz mieli możliwość nagrać krótki film.

3. zajęcia terapeutyczne:
a) warsztaty z decoupage (23.12.16r.).
Decoupaqe to technika zdobienia różnych powierzchni. Uczestnicy poznali różne techniki i metody zdobienia, a także zdobili doniczki, bombki, drewniane pudełka różnymi farbkami, ozdobami, papierem itp.
b) warsztaty z szydełkowania (30.12.16r.).
Nauka tworzenia prac metodą szydełkowania. Omówienie rodzajów szydełek, włókien i kordonków. Ozdabianie. Tworzenie własnych szalików.

4. zajęcia animacyjne:
a) 20 grudnia w ramach zajęć odbyła się wigilia w której wzięli udział wszyscy uczestnicy Klubu oraz wolontariuszki. Oprócz wspólnego posiłku uczestnicy zapoznali się z tradycjami bożonarodzeniowymi, jakie są tradycje w innych karach, jakie tradycje i obyczaje są obchodzone u nich w domach. Zgodnie z tradycją odbyło się wspólne śpiewanie polskich kolęd.
b) 22 grudnia odbyło się wyjście do kina na film „Trolle". Po powrocie z kina odbyła się dyskusja na temat filmu. Uczestnicy wraz z animatorem poznali historię kina zagranicznego i polskiego, poznali rodzaje filmów. Odbyła się również rozmowa o aktorach, nagrodach filmowych w kraju i za granicą. Jakie filmy warto zobaczyć i co uczestnicy polecają obejrzeć w czasie wolnym.

Codziennie uczestnicy otrzymywali ciepły dwudaniowy posiłek dostarczany przez Fundację Pro Omnis.

Ponadto wsparciem zostało objęte zostało otoczenie uczestników Klubu.
15 grudnia odbyło się spotkanie z prelegentem – diabetologiem Panią Lucyną Hotloś.
Spotkanie miało charakter edukacyjny i dotyczyło zdrowego żywienia. Poruszana tematyka: składniki diety, budowa i fizjologia układu trawiennego, otyłość, choroby cywilizacyjne.
29 grudnia odbyło się spotkanie z dietetykiem – Panią Olgą Pietkiewicz
Celem zajęć było zwiększenie świadomości żywieniowej i wskazanie sposobów zapobiegania chorobom poprzez zdrowy tryb życia i odżywiania.